0 beğenilme 0 beğenilmeme
8 gösterim
Allah C.c kategorisinde
Hz. Musaya kullar sormuslar Allahi yemege davet etmek istemisler o da haasa olur mu oyle sey demis.. ertesi gun Allah hz musaya ey musa kullarimin beni davet ettigini neden soylemedin diye sormus sonra cuma aksami gelecegini mujdelemis.. onlar hazirlik yapmislar ve cuma aksami kapi calinmis uzun yoldan gelen bir kul bi parca yemek istemis onlarda vermemisler cok onemli misafir gelecek demisler.. sonra beklemisler gelen yok.. ertesi gun hz musa Allah a sormus neden gelmedigini yuce Allahta ben geldim siz bana bi parca yemek vermediniz musa da olur mu oyle sey gelen sadece bir kuldu Allahta eger o kulu doyurmus olsaydiniz benide doyurmus olurdunuz diye cevap vermis.. Bu dogrumudur sizce hocam ya da uydurma mi?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Bu kissadaki Hz Musa değil Hz ibrahimdir ve şöyledir.

Hazreti İbrahim a.s misafirleri çok severdi ve evine misafir çağırmaktan, onlara ikramda bulunmaktan lezzet alırdı yolculara ise iyi davranırdı. Onları evine davet eder, yiyecek ve içecek verir, yatacak yer gösterirdi. Her sabah. Evinin yanındaki yolun kenarında durur ve yoldan geçecek yolcuları beklerdi.

Onları görür görmez de, ikramda bulunmak için evine davet ederdi.Başka insanları memnun ve rahat ettirmek onu mutlu ederdi. Bir günü sofrasında bir misafir olmadan geçtiğinde rahatsız olur, evinde bir yolcu ağırlamamışsa yemeğe kendisi de dokunmazdı.Bir ara, yoldan üç gün boyunca hiçbir yolcu geçmedi. Bu durum haliyle Hz. İbrahim"i (s.a.) üzdü. Ama bıkmadan usanmadan yola çıkıp ümitle beklemeye devam etti. Ufuğa gözlerini kısarak bakıyor, bir yolcunun gelmesini istiyordu. Üç gün geçmiş ama hiçbir yolcu gelmemişti.

Bir sabah, deve üzerinde yaşlı bir adam göründü yolda. Hz. İbrahim çok sevindi hemen yaşlı adamı yemeğe evine davet etti. Adam bu daveti kabul etti. Evde yemeğe oturduklarında Hz. İbrahim yemeğe başlamadan önce "Bismillah" dedi, ama yaşlı adam hiçbir şey demeden yemeye başladı. Hz. İbrahim sordu:

"Neden besmeleyle başlamadın? Bize bu yiyecekleri hediye eden rabbimiz hem Rahman, hem de Rahim değil mi? Sunduğu bu rızkı yemeye başlamadan önce Onun ismini anmak doğru olmaz mı?
Yaşlı adamın cevabı:
"Benim dinimde böyle bir adet yok" şeklinde oldu.
"Hangi dindensin sen?"
"Mecusiyim." Adam ateşe tapılan bir dine mensuptu. Hz. İbrahim buna çok kızdı ve adamı evinden kovdu.Yaşlı adam oradan uzaklaşırken. Hz. Cebrail, Hz. İbrahim"e geldi. Bir mesaj getirmişti. Ona, Allah"ın kendisine inanmayan bu adamı 70 senedir rızıklandırdığını, ama onun, yani Hz. İbrahim"in bir öğün yemek bile tahammül edemediğini bildirdi. Hz. İbrahim hatasını anlamıştı. Hemen ihtiyarın arkasından koştu, yetişti ve evine yemeğe devam etmek üzere dönmeye ikna etti.
Boş zamanlarınızı değerlendirin. Anket cevaplayarak para kazanın! Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.5k soru

4k cevap

46.7k yorum

847 üye

...