0 beğenilme 0 beğenilmeme
11 gösterim
Hz. Muhammed s.a.v. kategorisinde
hocam tam bilmiyorum size sorim dedim maglum baya bilgilisiniz.. biryerden duymustum icerligini tam hakim degilim soylentiye gore peygamberimiz s.a.s yaralanmis ve rabbimiz cebrail a.s. a eger resulume birsey olursa ne yerde ne gokte birsey birakmiycam hepsi helak olucak diye birsey demis ve cebrail a.s. hizla yeryuzune inip peygamberimizi kurtarmis.. buna benzer birseyler varmi acaba kitaplarda ya da tamamen uydurma mi?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Kur'ân-ı Kerim'de Peygamber Efendimiz'le (s. a. v.) ilgili en çok vurgulanan hususlardan biri onun hem bir peygamber ("resûl/nebî") hem de bir "beşer" olduğudur: "De ki: Ben yalnızca bir beşerim. (Şu var ki) bana, İlâh'ınızın sadece bir İlâh olduğu vahyolunuyor" (Kehf Sûresi 18/110).

Dolayısıyla o, peygamberlik vasfı ve bu vasfın getirdiği özellikler (mucize vs.) dışında diğer insanlar gibidir. Nitekim yetim olarak dünyaya gelmiş, öksüz kalmış, açlık çekmiş, evlenip çoluk çocuk sahibi olmuş, evlat acısını tatmış, Beytullah'ın yanında namaz kılarken secdeye vardığında üzerine deve işkembesi ve bağırsakları atılmış, İslâm'ı tebliğ için Taif'e gittiğinde taşlanmış ve bütün vücudu kanlar içerisinde kalmıştır.

Uhud Gazvesi'nde de kılıç darbeleri, atılan taşlar ve miğferinin halkalarının batması sonucu omuzu yaralanmış, yüzü kanlar içerisinde kalmış ve bir dişi kırılmıştır. Temel İslâm kaynaklarında bu sırada Hz. Peygamber'in kanının yere düşmediği, Cebrâil'in kanın yere düşmesini engellediği, eğer onun kanı yere düşseydi insanların helâk olacağına dair bir rivayete rastlanmamaktadır. Bu tür bir anlayış Hz. Peygamber'e duyulan sevginin, onun Allah katındaki değeri ve yüceliğine yapılan vurgunun edebî bir dille ifadesi olabilir.

Unutmamak gerekir ki, Yüce kitabımız  Kur'an-ı Kerim'de geçmişte bazı peygamberlerin öldürüldüğü hatırlatıldığı gibi (Bakara Sûresi 2/91) Peygamber Efendimiz için de "O ölür veya öldürülürse gerisin geriye (eski dininize) mi döneceksiniz"  (Âl-i İmrân Sûresi 3/144) diye buyurulmaktadır.  

Ayrıca  Uhud'da Hz. Peygamber'in öldürüldüğüne dair şayiaya bazı müslümanların inandığını, Hz. Peygamber'in kendisini taşlayıp kanlar içerisinde bırakan Taiflilere helâk olmaları için beddua etmek şöyle dursun hidayetleri için duâ ettiğini de hatırlamak gerekir.

Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.5k soru

4k cevap

55.6k yorum

878 üye

...