0 beğenilme 0 beğenilmeme
32 gösterim
Dini Sorular kategorisinde (710 puan)
ahirette Allah(c.c)'a veya bir meleğe veya herhangi soruma cevap verebilecek birine soru sorabiliymiyiz? diyelimki  ben cennetteyim "sevdiklerimden hala cehennemde olan varmı" diye sorarsam cevap alabilirmiyim?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Ölüler berzah aleminde birbirleri ile çeşitli şartlarda görüşebilirler. Bir bilgiyi öğrenmek istediklerinde bunu birine sorma ihtiyacı da hasıl olmayabilir. Ahiret alemi dünyada olduğumuzdan çok farklıdır.

Ölülerin Berzah Aleminde Birbirleriyle Görüşmeleri

Berzah alemindeki ruhlar iki kısımdır: Nimet içinde olanlar ve azapta olanlar. İbnü'l-Kayyim'in açıklamasına göre azapta olan ruhlar birbirleriyle görüşmeye fırsat bulamazlar. Onlar bir nevi tutuklu gibidirler. Ama tutuklu olmayıp serbest olan, yani nimet içindeki ruhlar birbirleriyle buluşup görüşürler, birbirlerini ziyaret ederler. Dünyadaki olmuş ve olacak şeyleri müzakere ederler. Her ruh, amelde kendi dengi ve kendi derecesinde olan arkadaşlarıyla beraber olur. Hz. Peygamber (asv)'in ruhu ise Refiku'l-A'lâ (en yüksek mertebe) dadır.

Nisa Suresi'nde:

"Kim Allah'a ve Peygambere itaat ederse, işte onlar, Allah'ın kendilerine nimet verdiği Peygamberlerle, sıddıklarla, şehidlerle ve sâlihlerle beraberdirler. Onlar ne güzel arkadaştırlar."(1)

buyrulmuştur

Boş zamanlarınızı değerlendirin. Anket cevaplayarak para kazanın! Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.5k soru

4k cevap

50.6k yorum

869 üye

...