0 beğenilme 0 beğenilmeme
14 gösterim
Dini Sorular kategorisinde (710 puan)
düzenledi
1-cennette istediğimiz her şey olacakmış. peki bunun bir sınırlaması yok mu? yani kelimenin tam anlamıyla istediğimiz her şey olacak mı?

2-öbür dünyada hayal gücümüz sınırlı mı olacak?
(1.4k puan)
Bir adam Peygamber Efendimize (asm), “Cennette at var mı?" diye sordu. Aleyhissalatu vesselam Efendimiz de “Allah Teala Hazretleri seni cennete koyduğu takdirde, kızıl yakuttan bir at üzerinde orada dolaşmak isteyecek olsan, o seni istediğin her yere uçuracaktır." buyurdular.

Bunun üzerine diğer biri de: “Cennette deve var mı?" diye sordu. Ama buna Efendimiz (asm), öncekine söylediği gibi söylemedi. Şöyle buyurdular:

"Eğer Allah seni cennete koyarsa, orada canının her çektiği, gözünün her hoşlandığı şey bulunacaktır.” (Tirmizi, Cennet 11)

Bir kudsi hadisde haber verildiğine göre, Allah Teâlâ Hazretleri ferman etti ki: “Ben Azimu'ş-Şan, salih kullarım için gözlerin görmediği, kulakların işitmediği ve insanın hayal ve hatırından hiç geçmeyen nimetler hazırladım.”

Bu kudsi hadisi nakleden Ebu Hureyre ilaveten dedi ki: "Dilerseniz şu ayet-i kerimeyi okuyun, (Mealen): 'İşte onların dünyada yaptıkları makbul işlere mükâfat olarak gözlerini aydın edecek, gönüllerini ferahlatacak hangi sürprizlerin, hangi nimetlerin saklandığını hiç kimse bilemez.'” [(Secde, 32/17); Buhari, Bed'ül-Halk 8, Tefsir Secde 1, Tevhid 35; Müslim, Cennet 2]

Konuyu, soruda geçen ayetin mealiyle mühürleyelim:

“Rabbimiz Allah'tır, deyip de sonra dosdoğru olanlar var ya onların üzerine akın akın melekler iner ve derler ki: Korkmayın, üzülmeyin, size (dünyada iken) vadedilmekte olan cennetle sevinin. Biz dünya hayatında da ahirette de sizin dostlarınız. Çok bağışlayan ve çok merhametli olan Allah'tan bir ağırlama olarak, orada canlarınızın çektiği her şey var, istediğiniz her şey orada sizin için var.” (Fussilet, 41/30-32)

Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Boş zamanlarınızı değerlendirin. Anket cevaplayarak para kazanın! Selamun Aleyküm Hoş geldiniz, Cennetbahcemiz sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemiz reklam gelirleri ile ayakta tutulmaktadır. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

4.5k soru

4k cevap

50.5k yorum

869 üye

...